Genel

Sosyal Medyanın Üzerimizdeki Etkileri Nelerdir ?

Sosyal Medya 810x444 - Sosyal Medyanın Üzerimizdeki Etkileri Nelerdir ?
admin
Written by admin

Sosyal medya artık bu vakitte dünyanın dört yanından erişilebilen, insanları birbirine sağlam bağlarla bağlayan mutlak bir iletişim çeşidi halini aldı. İster kötü yönleriyle ister kötü yönleriyle değerlendirin ancak kullanmaktan kendinizi alı  koyamıyorsanız bilin ki artık bu sosyal medyanın birer parçası haline gelmiş bulunuyorsunuz.

Bu konuyla alakalı yüzlerce makale ve bir çok kez bilimsel çalışmalar yapılarak asosyallik – sosyallik arasında ince eleyip sık dokuyarak sosyal medyanın bize olan etkisi çokça araştırılmıştır. Her şeyi internet üzerinden yapıyor olduğumuz için bu medya platformuna olan ihtiyaç bariz belirgin iken bir tarafın diğerine olan üstünlüğü bizce yok hem sosyal medya kullanırken dışarıda eğer nargilenizi içebiliyor iseniz demek ki henüz asosyal bir durumda değilsiniz. Bu nedenle bayramlarda insanlar ev ziyaretleri yapmak yerine sosyal medyadan yapacağı bir post ile tüm sevdiklerinin bayramını kutluyor oysa bu türk gelenek ve göreneklerine gerçekten zarar vermektedir. Eğer facebook, twitter, instagram gibi ortamlar ile insanlar arasın geleneksel iletişimi koruyabilirsek bizim için artı bir puan haneye yazılır.

Bencillik biraz sosyal medya sayesinde azaldı gibi çünkü insanlar artık kendilerini beğenmekten çok bu ortamlarda ki beğeni, yorumlarıyla diğer insanlarında onunla ortak yanlarının olduğunu fark etmiş olmalı. Bazıları şu şuraya gitmiş bakın bu denize giriyor gibi konuşmalarıyla aslında kendini sorguluyor çünkü kıyaslama yoluyla insan oğlu hedeflerini her zaman büyütmeyi hedefler. Birde şu photoshop kervanına kapılanlar yok mu bir sevgili avlarım amacıyla yapılan gereksiz şeyler merak etmeyin herkes her şeyin zaten farkında.

Bir bilimsel makalede ise kendi fotoğraflarını paylaşan genel yüzdelik bir oranın kendinden nefret eder hali ile diğer kullanıcılardan ayrı bir yer edinmiş bahislerine göre. Kişisel bozukluklara, psikolojik travmalara varan problemler eğer kişiliğiniz pek gelişmediyse başınıza gelebilir. Bizce sosyal medya denilen mecranın en pozitif yönü etkili iletişimdir, yeni insanlar, yeni yüzler ve dünyanın başka bir köşesinden bir kare ile artık sosyal olmak çok kolay. İyi yönlerini eğer kullanabilirseniz tüm olumsuz yönlerini bir kenara otomatik olarak bırakacaksınız. Sosyal burada olarak sizlere mutlu yarınlar dileriz.

About the author

admin

admin

Leave a Comment